Dzisiaj jest sobota, 15 grudnia 2018 r., 349 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Akcja społeczna “Zielone Światło”
Dodał: admin, 07-08-2018 15:50, odsłon: 440

9 sierpnia br. rozpoczyna się akcja społeczna “Zielone Światło” dla Kozienic.

 

Dzięki Towarzystwu na rzecz Ziemi, Pracowni na rzecz Wszystkich Istot oraz Zielonemu Instytutowi do 26 najmniej zamożnych rodzin w powiecie kozienickim (woj. mazowieckie) trafi energooszczędne oświetlenie LED.

 

Organizacje zwracają w ten sposób uwagę na problem ubóstwa energetycznego, który można znacząco ograniczyć poprzez wzrost efektywności energetycznej.

 

Inauguracja akcji odbędzie się 9 sierpnia (czwartek) o godzinie 9.00 na placu targowym w Kozienicach przy ulicy Bohaterów Getta 1. Przedstawiciele organizacji zaprezentują stoisko solarne oraz będą udzielać informacji o tym, jak energetyka odnawialna i poprawa efektywności energetycznej mogą obniżyć rachunki za energię.
 
Akcja „Zielone Światło” - wymiana żarówek (które od lat są w UE zakazane) na energooszczędne LEDy - ma na celu pokazanie ogromnych możliwości podnoszenia efektywności energetycznej i pilnej potrzeby likwidacji ubóstwa elektrycznego, które dotyka w Polsce około 4,6 mln osób. Beneficjenci akcji należą do grupy najbardziej nim zagrożonej. W tegorocznej edycji wezmą udział rodziny z miejscowości Łaszówka, Wola Chodkowska, Janików, Wólka Tyrzyńska, Dąbrówki, Holendry Kuźmińskie, Świerże Górne, Ryczywół i miasta Kozienice. Wszystkie tradycyjne żarówki w ich domach zostaną zastąpione przez energooszczędne LEDy. Dzięki temu w domowym budżecie może zostać nawet kilkaset złotych rocznie.
 
Wciąż nierozwiązany problem ubóstwa energetycznego dotyka ponad miliona polskich rodzin, których nie tylko nie stać na ogrzewanie, ale również na zwykłe korzystanie z energii elektrycznej. Do której godziny mogą sobie pozwolić na czytanie książek w zimie, kiedy szybko zapada zmrok? W XXI wieku nikt nie powinien zadawać takiego pytania! Ale właśnie przed takimi dramatycznymi wyborami często stają te rodziny. Problem z dostępnością do taniego oświetlenia wciąż dotyka osoby będące nieco na uboczu zainteresowania państwa, nie objętych programami typu 500+: matek i ojców samotnie wychowujących dzieci, osób z niepełnosprawnościami, emerytów, szczególnie tych mieszkających samotnie. Dzięki zaoszczędzonym przez LEDowe oświetlenie pieniądzom osoby te będzie w przyszłości stać na zakup oświetlenia energooszczędnego i tym samym na wyrwanie się ze spirali coraz wyższych rachunków za prąd zużywany przez tradycyjne żarówki - mówi Robert Wawręty z Towarzystwa na rzecz Ziemi.
 
Osoby uboższe szczególnie boleśnie odczuwają lawinowy wzrost cen za energię elektryczną produkowaną w Polsce głównie z węgla. Eksperci szacują, że przez najbliższe 10 lat osiągną one najwyższy poziom w całej Unii Europejskiej. Sytuacji nie poprawi wprowadzenie tzw. rynku mocy, który w praktyce wspiera budowę nowych elektrowni węglowych i pochłonie w sumie 4-5 mld zł - każde gospodarstwo domowe dopłaci do niego ok. 100 zł rocznie.   
 
W XXI wieku trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie bez energii elektrycznej. To, że są w naszym kraju miliony ludzi, których nie stać np. na dobre oświetlenie, z pewnością nie jest powodem do dumy. Dominujący na rynku oligopol węglowy powoduje, że my - konsumentki i konsumenci - musimy płacić jedne z najwyższych w UE cen za prąd, uwzględniając siłę nabywczą. Niestety zamiast efektywnie wspierać konsumentów, kolejne rządy zajmują się obroną interesów koncernów węglowych i ich dominacji na rynku. Kozienice są tego dobrym przykładem. Dzięki wymianie oświetlenia na LEDowe w całym kraju, moglibyśmy szybko i tanio zmniejszyć zużycie prądu w systemie elektroenergetycznym o co najmniej 10 TWh energii rocznie, jednocześnie pozostawiają w kieszeniach przedsiębiorców, władz miast i konsumentów co najmniej 6-7 mld złotych/rok, eliminując ubóstwo energetyczne, poprawiając bezpieczeństwo energetyczne kraju i podnosząc konkurencyjność polskiej gospodarki. Dla porównania Grupa Enea, właściciel elektrowni Kozienice, wyprodukowała w 2016 roku prawie 14 TWh prądu. Przypomnijmy, że do 2020 roku polska jest zobowiązana w ramach polityki energetyczno-klimatycznej UE m.in. do podniesienie efektywności energetycznej o 20%. Domagamy się, aby rząd postawił w centrum swoich działań interesy nas - konsumentów energii - a nie lobby węglowego - wyjaśnia Dariusz Szwed, członek Zarządu Zielonego Instytutu.
 
W obliczu codziennych problemów rodzin dotkniętych ubóstwem energetycznym trudno zrozumieć, skąd biorą się pomysły na utrzymanie nierentownych elektrowni. Przecież zamiast podtrzymywać obecny skansen węglowy lepiej szukać sposobów na oszczędzanie energii, czyli poprawę efektywności energetycznej. Nasza akcja pokazuje, jak niewielkim nakładem finansowym można skutecznie pomóc zmniejszyć wydatki na prąd osobom najbardziej potrzebującym. Nie rozwiąże to w pełni problemu, do którego przyczynia się przede wszystkim brak środków na ogrzewanie budynków, ale dla naszych rodzin jest istotnym krokiem, który realnie pomoże go ograniczyć - podsumowuje Robert Wawręty.
 
Akcja „Zielone Światło” prowadzona jest we współpracy z Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej. Odbywa się już po raz czwarty i cieszy się olbrzymią popularnością. Do tej pory jej beneficjentami było 129 rodzin z 66 miejscowości, w tym osoby z niepełnosprawnościami o trudnej sytuacji finansowej czy rodziny wielodzietne. W tym roku 1001 zestawów LED trafi do 56 rodzin w regionie kozienickim i ostrołęckim.
 
Kontakt:
Robert Wawręty, Towarzystwo na rzecz Ziemi, tel. 508 585 130, e-mail: robert@tnz.most.org.pl
 
Dariusz Szwed, Zielony Instytut, tel.: 501 022 959, e-mail: dariusz.szwed@zielonyinstytut.pl
 
 
Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Burmistrz Miasta Dęblin zaprasza wszystkich mieszkańców 19 grudnia o godzinie 15.30 na wspó...
Tradycyjnie jak co roku, 6 grudnia szkoły podstawowej nr 5 zawitał niezwykły i długo oczekiwany gość &nda...
W Klubie Bliżej Siebie podczas czwartkowego spotkania lekarz Monika Kielech przeprowadziła wykład na tema...
Fot. Internet
W sobotę 5 stycznia podczas morsowania odbędzie się zbiórka pieniędzy do puszek dla Dominiki&...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
Monter izolacji termicznej - Niemcy
[size= 10pt; font-family: 'Century Schoolbook'; color: #000000; background-color: transparent; font-weight: 400; font-style: nor...
Szczegóły ogłoszenia

Majster budowy - Szwecja
Firma o ugruntowanej pozycji na rynku, prowadzącą usługi w dziedzinie budownictwa inżynieryjnego i przemysłowego poszukuje Kandy...
Szczegóły ogłoszenia

KUPIE stare ordery, medale, odznaki, odznaczenia
Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymac...
Szczegóły ogłoszenia

Brygadzista Ciesli
[size= 11pt; font-family: Calibri; color: #000000; background-color: transparent; font-weight: bold; font-style: normal; font-va...
Szczegóły ogłoszenia

Cieśla konstrukcyjny
[size= 10.0pt; font-family: 'Century Schoolbook',serif; mso-fareast-font-family: 'Times New Roman'; mso-bidi-font-family: 'Times...
Szczegóły ogłoszenia
Pogoda Dęblin z serwisu
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook

 

 

 

Płatności online zapewnia: