Dzisiaj jest piątek, 29 maja 2020 r., 150 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Pani Sylwia wróciła z zagranicy. Przebywa na kwarantannie. Zostały jej jeszcze dwa dni. Jest wykończona psychicznie
Dodał: admin, 29-03-2020 12:51, odsłon: 1753
Zdjęcia prywatne
Zdjęcia prywatne

W związku z koronawirusem od 15 marca zostały zamkięte granice dla obcokrajowców. Natomiast wszyscy obywatele Polski wracający do kraju zostali poddani obowiązkowej kwarantannie. 

 

W powiecie ryckim według danych sanepidu, na dzień 27 marca ilość osób przebywających na kwarantannie wynosiła 107. 

 

Z Holandii, dokładnie z Hagi blisko dwa tygodnie temu wróciła pani Sylwia. Została poddana obowiązkowej kwarantannie.  Nie jest jedyna. Ciężko jest jej znieść kwarantannę, zwłaszcza psychicznie. 

 

Kwarantanna jest nakładana na osoby zdrowe, które miały kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Obowiązkowa również dla osób przyjeżdżających z zagranicy. 

 

Jedną z takich osób jest Sylwia Wysokińska, mieszkanka Dęblina. Blisko dwa tygonie temu wróciła z Holandii, dokładnie z Hagi. Została poddana obowiązkowej kwarantannie. Jak mówi jest bliska załamania nerwowego. 

 

Pani Sylwia do kraju wróciła w poniedziałek 16 marca, jej kwarantanna liczy się od wtorku 17 marca i ma potrwać do 30 marca. Według systemu w sanepidzie, miejsce w którym odbywa kwarantannę pani Sylwia będzie mogła opuścić dopiero we wtorek 31 marca. Jak mówi jest wyczerpana psychicznie i u skraju wytrzymałości. Warunki, gdzie obecnie przebywa na dłuższą chwilę są nie do zniesienia. Pani Sylwia kwarantannę odbywa na działce, która znajduje się za jej domem. Jak sama przyznaje nie chciała być z dala od córki, której już i tak długo nie widziała. Jednak na dłuższą metę jest to nie do wytrzymania. Nie ma prysznica oraz ubikacji. Jest zimno. Najpotrzebniejsze zakupy przynosi jej córka lub siostra. Zostawiają pod bramą i odchodzą. 

 

- Nie do zniesienia jest ludzka niewiedza! Denerwuję się, bo Dęblin to małe miasto. Ludzie tu się znają. Ktoś puścił plotkę, że jestem chora! To nieprawda! Córka mnie pyta: mamo kiedy to się skończy! - mówi Sylwia Wysokińska- najgorsze jest to, że ludzie krzywo patrzą na moją córkę np. w sklepie. Kierują w jej stronę głupie komentarze typu, że w domu powinna zostać, bo jestem chora itp.! Nie godzę się na to! Po pierwsze, bo nie mam bezpośredniego kontaktu z córką, a po drugie jestem zdrowa i jak wiele osób, które wróciło z zagranicy zostałam poddana kwarantannie, którą muszę odbyć, ale to nie znaczy, że mam koronawirusa! - dodaje - tak bardzo chciałabym już wyjść, żeby sprostować te kłamstwa. 

 

 

- W Holandii, w miejscu w którym pracowałam nie było żadnego przypadku zachorowań, ani nikt nie miał kontaktu z osobami zakażonymi. Wchodząc i wychodząc z pracy zachowane zostały przez pracodawcę wszelkie środki ostrożności - mówi pani Sylwia - od razu dostarczono nam środki do dezynfekcji oraz rękawiczki. Mąż został, ja postanowiłam wrócić do córki. Wiedziałam, że zostanę poddana kwarantannie i dlatego w pełni się do niej zastosowałam. Mierzę gorączkę i nigdzie nie wychodzę. Policja mnie sprawdza. 

 

Do pani Sylwi przyjeżdża raz na jakiś czas policja i sprawdza czy jest w domu i czy wszystko u niej w porządku, czy niczego nie potrzebuje. Pani Sylwia ma również stały kontakt z sanepidem i inspektorem sanitarnym Grażyną Rybak. Jeśli czegoś potrzebuje może poprosić o pomoc. To jej zgłosiła problem, że ma zimno i potrzebuje jakiegoś ogrzewania, bo jej się piecyk zepsuł. Pani Rybak sprawę przekazała Beacie Siedleckiej, burmistrz Dęblina. Burmistrz sprawą się zajęła i zawiozła pani Sylwi farelkę na miejsce.  

 

W sprawie osób przebywających w odizolowaniu poprosiliśmy o komentarz Grażynę Rybak, inspektor sanitarny w Rykach. 

 

- Wiele osób dzwoni do nas i pyta o koniec kwarantanny i możliwość wyjścia z miejsca, w którym odbywa się kwarantannę. My bazujemy tylko i wyłącznie na rejestrze, który mamy w systemie. To w żaden sposób nie zależy od sanepidu. My z tymi osobami mamy tylko i wyłącznie kontakt telefoniczny czy np. nie potrzebują pomocy, żywności. Cyklicznie do tych ludzi dzwonimy, pytamy jak się czują - mówi pani inspektor - Z panią Sylwią jestem w stałym kontakcie. Pytałam czy ma warunki, czy ma co jeść, czy ma ciepło. Pani Sylwia powiedziała, że wszystko ma, ma domek na działce, że chce tam zostać. Najgorsze dla niej jest to, że jest odizolowana od dzieci. Odosobniona. Potrzebne jej było tylko ogrzewanie, bo popsuł jej się piecyk. Zadzwoniłam do pani burmistrz. Pani burmistrz zawiozła farelkę tej pani. 

 

- Osoby odizolowane miejsce wybierają sobie same. My nie ingerujemy, gdzie ma się ona odbyć. W Dęblinie jest przygotowane i dostosowane takie miejsce na kwarantannę stacjonarną, jest łazienka i ogrzewanie. To budynek dla sportowców przy targowisku. Obecnie nie ma tam nikogo. Wszyscy wolą ten czas kwarantanny spędzić gdzieś blisko, gdzie przebywa rodzina. Ci ludzie zdecydowanie wolą wbyć w oddzielnym pomieszczeniu, ale w środowisku domowym. My wiemy, że jest to niekomfortowa sytuacja, ogromne obciążenie psychiczne. Takie odosobnienie dla wielu ludzi działa bardzo źle, bo są odizolowani od rodziny, poza tym niektórzy mają ten dzień lub dwa poślizgu w odbyciu kwarantanny. Ja uczulam swoich pracowników, że nie tylko sfera materialna jest ważna, ale i psychiczna. Szczególnie osób, które odbywają kwarantannę w samotności. Trzeba czasem z tymi ludźmi porozmawiać.  

 

- Mamy też dużo telefonów roszczeniowych. Szczególnie dlaczego nie są robione tym ludziom testy. A to nie od nas zależy. 

 

Testy na koronawirusa są robione tym osobom, które mają konkretne wskazania medyczne. Osobom zdrowym przebywającym na kwarantannie testów się nie robi. Na stronie Ministerstwa jest informacja, która mówi o tym, że osoby, które miały kontakt z wirusem mają zostać w domu. Jeśli w tym czasie dostaną ostrej infekcji z temperaturą powyżej 38 stopni, kaszlem czy dusznością dopiero wtedy trafią do szpitala i będą miały zrobiony test. Minister Szumowski zapowiedział zmiany w sprawie testów. 

 

W powiecie ryckim kwarantannę odbywa 107 osób (dane z dnia 27 marca). 

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Niestety sytuacja epidemiologiczna i decyzje na szczeblu rządowym spowodowały, że Monika Bąkała, dyrektor...
Radni Powiatu Ryckiego postanowili wspomóc placówki medyczne powiatu ryckiego.   Za...
Szanowni Państwo, w imieniu własnym oraz wszystkich pracowników Samodzielnego Publicznego Zakładu ...
Ośrodek Rekreacyjno- Wypoczynkowy Miód Lawenda oraz Szkola Językowa Eurolingua Siedlce zapraszają ...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
GINEKOLOG - Cały zakres usług Zapraszamy !!!!
Witam. GINEKOLOG oferuje cały zakres usług tanio . Szybkie terminy !!!! TEL 663-951-936 ZAPRASZAMY
Szczegóły ogłoszenia

Testy Multiselect
Witamy. Jesteśmy firmą zajmującą się od ponad 15 lat testami do Policji i wszystkim co związane z rekrutacją do Policji. Posi...
Szczegóły ogłoszenia

Luksusowe Kosmetyki i Perfumy Online
Sephora jest jedną z największych sieci perfumerii w Europie. Od 1998 roku jest obecna w Stanach Zjednoczonych oraz w Polsce ...
Szczegóły ogłoszenia

Na wymiar - kraty pomostowe, wema, stopnie schodowe Dęblin
Od lat zapewniamy Państwu profesjonalną obsługę w zakresie dystrybucji najlepszych wyrobów stalowych. Specjalizujemy się w do...
Szczegóły ogłoszenia

Nie patrz na metrykę! Niemiecki dla dojrzałych przez Skype
Witaj, czy zastanawiałeś się, ile możesz zyskać znając lepiej język niemiecki ? O tym, jak ważna jest praktyczna znajomość t...
Szczegóły ogłoszenia
Pogoda Dęblin z serwisu
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook