We wtorek 15 października 2024r. odwiedziłyśmy Historyczną Izbę Regionalną w Dęblinie, która mieści się przy Miejskim Domu Kultury w Dęblinie. Po salach wystawowych oprowadzały nas Panie: Grażyna Szczepańska i Jadwiga Kuźlik.
Zdobyłyśmy tam bardzo dużo ciekawych informacji, które wykorzystałyśmy już następnego dnia.
Celem wizyty było przygotowanie się do Wielkiego Testu ,,Co wiesz o swoim mieście – 70 lat Miasta Dęblin”, który odbył się 16.10.2024r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Wraz z Dniem Edukacji Narodowej dotarła do ZSO w Dęblinie dobra wiadomość. Liceum Ogólnokształcące im. 15. Pułku Piechoty „Wilków” i nauczyciel informatyki oraz matematyki - p. Kacper Seler zostali nominowani do plebiscytu NAUCZYCIEL I SZKOŁA NA MEDAL. To kolejny rok, w którym bierzemy udział w tej prestiżowej akcji pod patronatem „Kuriera Lubelskiego”. Zgłoszenia w plebiscycie dokonują uczniowie i rodzice.
Wiodącym celem plebiscytu jest wyłonienie nauczycieli cieszących się sympatią zarówno uczniów, jak i rodziców oraz wyróżnienie placówek edukacyjnych, w których uczniowie rozwijają swoje zainteresowania, są traktowani podmiotowo oraz mają zapewnione wsparcie, bezpieczeństwo.
Wrzesień to miesiąc, w którym Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie we współpracy z Oddziałem Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Stowarzyszeniem Lubelskim Towarzystwa Edukacyjno-Naukowego, organizuje pokazy z fizyki.
Wśród uczestników nie zabrakło uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. 15. P.P. „Wilków” z Dęblina oraz uczniów klasy 8 Szkoły Podstawowej nr 5 im. gen. Wł. Sikorskiego, którzy wybrali się do Lubina w dniu 27 września 2024r.
Uczniowie obserwowali z zaciekawieniem prezentowane doświadczenia, które w warunkach szkolnych są niemożliwe do wykonania oraz uczestniczyli w eksperymentach obrazujących prawa i zjawiska fizyczne poznane na lekcjach.
8 października klasy 0a i 2a wybrały się na wycieczkę autokarową do Lublina.
Dzieci odwiedziły Technolandię w Centrum Handlowym Felicity. Zanurzyły się w fascynujący świat robotów, sztucznej inteligencji oraz nowoczesnych technologii.
Przeżyły niezapomnianą podróż, która ich bardzo fascynowała. Poznały historię technologii – od pierwszych wynalazków aż po współczesne innowacje.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dęblinie odbyło się 14 maja, w ramach Tygodnia Bibliotek 2024, spotkanie z czytelnikami naszych placówek pod hasłem „Bezpieczeństwo osób starszych”.
Poprowadzili, je aspirant Łukasz Filipek z Powiatowej Komendy Policji w Rykach oraz Zbigniew Wójtowicz dyrektor oddziału PKO BP w Dęblinie.
Obaj panowie przedstawili specyfikę zorganizowanych oszustw metodą na wnuczka, policjanta, prokuratora czy pracownika banku.
W dniach 10-12 kwietnia 2024r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dęblinie odbył się konkurs pt. „Mistrz Pięknego Czytania”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 2, im. W. Broniewskiego w Dęblinie. W konkursie wzięło udział 22 uczniów. W tym roku była to III Edycja Mistrzów Pięknego Czytania.
Celem konkursu było rozbudzenie pasji czytania, motywowanie do czytelnictwa, doskonalenie umiejętności wyrazistego głośnego czytania oraz rozwijanie zdrowego współzawodnictwa.
Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie konkursu wszyscy uczestnicy konkursu czytali wybrane przez siebie i przygotowane w domu fragmenty książek.
Szymon Flik, uczeń klasy maturalnej Liceum Ogólnokształcącego im.15 Pułku Piechoty „Wilków” w Dęblinie, zakwalifikował się do ogólnopolskiego etapu Olimpiady Literatury i Języka Polskiego!
Jest to ogromny sukces, który świadczy o wybitnych umiejętnościach Szymona oraz jego zaangażowaniu w naukę języka polskiego.
W dniach od 27 stycznia do 3 lutego 2024r. kolejna grupa nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. gen. F. Kleeberga w Dęblinie uczestniczyła w mobilności związanej z wykonaniem zadania "Job Shadowing” będącego elementem projektu o numerze 2023-1-PL01-KA121-VET-000117881, współfinansowanego przez Unię Europejską, związanego z Mobilnością kadry.
Wizyta odbyła się w ADA Superior Technological Institute w Sewilli. Jej celem było poznanie stosowanego w Hiszpanii systemu edukacji, zapoznanie się z warunkami realizacji kształcenia zawodowego, poznanie stosowanych tam metod pracy i dzielenie się dobrymi praktykami w zakresie form i metod kształcenia zawodowego. Nie należy zapominać o przełamaniu bariery językowej, zwiększeniu motywacji nauczycieli do nauki języków obcych czy poznawaniu tradycji i kultury innych krajów.
Kochamy swoje, uczymy się cudzego, przejmujemy, co lepsze.
W ramach posiadanej Akredytacji Erasmusa w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie realizuje kolejny projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Dzięki jego realizacji uczniowie szkoły podnoszą swoje kompetencje zawodowe i językowe podczas odbywania zagranicznych praktyk zawodowych.
Wyjazdy uczniów na praktyki zawodowe do Hiszpanii we współpracy z firmą Euromind już można nazwać tradycją szkoły, nad którą praca trwa od lat. W tym roku zaczęło się razem z feriami, 27-go stycznia.