W dniach 24, 30 listopada i 1, 7 grudnia 2024 r. br. podjęto realizację końcowego programu obchodów 170-lecia osady Irena – obecne centrum Dęblina, 150-lecia powołania Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, 70-lecia Dęblina. Organizatorem listopadowych i grudniowych wydarzeń jest Dęblińskie Koło Ligi Morskiej i Rzecznej, Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, Rzymskokatolicka Parafia pw. świętego Piusa V Papieża w Dęblinie, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika”, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Puławach, Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II, Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Ziemi Lubelskiej.
W Dęblinie, w niedzielę 24 listopada 2024 r., w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata oraz 30 listopada 2024 r., z okazji kolejnej rocznicy wybuchu powstania listopadowego, a zarazem w Dniu Podchorążego (święto uczelni wojskowych i policyjnych obchodzone na pamiątkę wydarzeń nocy listopadowej 1830 r., w której słuchacze Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego podjęli walkę o wolną i niepodległą Polskę) odbędą się „Dęblińskie obchody 194. rocznicy wybuchu powstania listopadowego”.
Do udziału w obchodach zaprasza parafia pw. Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie, Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, Koło Światowego Związku Żołnierzy AK w Rykach im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” oraz Dęblińskie Koło Ligi Morskiej i Rzecznej. Tegoroczne obchody powstania narodowego 1830 r. organizowane są w ramach obchodów 170-lecia osady Irena – obecne centrum Dęblina, 150-lecia powołania Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i 70-lecia zaliczenia gromady Dęblin w poczet miast.
W najbliższą niedzielę 24 listopada w ramach akcji "Od strażaka dla dzieciaka, ale nie tylko od strażaka" odbędzie się koncert charytatywny - wspierający dzieci mieszkające w placówkach opiekuńczych.
Koncert odbędzie się 24 listopada o godzinie 13.00. w Kinie Renesans w Rykach.
Rozmawiamy z działaczem społecznym, publicystą, kreatorem, konferansjerem oraz specjalistą od pomagania innym - Marcinem Mizerą.
Co to znaczy działać na rzecz społeczności lokalnej?
- Uważam, że nasze życie polega właśnie na działaniu i pasji, którą w nie wkładamy. By bezinteresownie robić coś dla innych, potrzebna jest wyjątkowa wrażliwość i dobro. Jestem przekonany, że każdy z nas to w sobie ma, tylko trzeba te cechy odszukać i rozbudzić. Marcin Różalski, zawodnik sztuk walki, powiedział kiedyś: "Pomagam nie dlatego, że mam za dużo, ale dlatego, że wiem jak to jest nie mieć nic". Podpisuję się pod tym obiema rękami. Organizacja akcji pomocowych, charytatywnych, ale także edukacyjnych i patriotycznych, daje mi dużo satysfakcji. Cieszę się po prostu, że to co robię jest potrzebne innym i niesie konkretną pomoc potrzebującym. To bardzo motywujące. Budującym jest również fakt, że nasze akcje skupiają coraz więcej młodych ludzi, którzy poświęcają swój wolny czas, by pomagać innym.
Właściciele strzelnicy S.H. Security zapraszają całe rodziny, wszystkich entuzjastów broni palnej oraz tych, którzy pragną odkryć jej fascynujący świat, na wyjątkowy piknik strzelecki, który odbędzie się 11 listopada na strzelnicy S.H.Security w Kochowie, gminie Maciejowice.
To doskonała okazja, by w niecodzienny sposób uczcić Dzień Niepodległości!
Atrakcje dla dużych i małych
Organizatorzy przygotowali masę atrakcji. W tym roku w programie znalazły się: przejażdżka Volvo Tank Killerem, strzelanie z łuku, rzut toporkiem oraz gra w cornhole. Wydarzenie oferuje unikalną możliwość spędzenia dnia w towarzystwie pasjonatów strzelectwa. Na uczestników czekać będzie stoisko Manufaktury Plastiku z akcesoriami strzeleckimi oraz wystawa broni Mateusza Górajskiego, który przybliży gościom ich zastosowanie oraz budowę. Organizatorzy postarali się również o foodtruck, który zadba o pełne brzuchy gości. Wstęp jest całkowicie wolny, co czyni to wydarzenie idealnym dla rodzin i przyjaciół.
Policjanci z ryckiego wydziału prewencji pomogli mieszkance powiatu ryckiego. Podczas patrolowania ulic Ryk zauważyli kobietę, która zatroskana chodziła po chodniku a obok niej stało auto z uszkodzonym kołem.
Jak się okazało mieszkanka powiatu ryckiego miała trudności ze zmianą koła a dodatkowo nikt z jej bliskich nie odbierał telefonu.
Funkcjonariusze długo się nie zastanawiali i postanowili pomóc kobiecie. Policjanci zmienili uszkodzone koło dzięki czemu mogła dalej kontynuować podróż.
Piotr Pieńkosz to 43-letni mieszkaniec Dęblina . Mimo swoich ograniczeń i przeciwności losu, które zostały postawione na jego drodze życia, nie poddaje się i czerpie z życia jak najwięcej.
Przeskok do innego życia – początek
Piotr od 21 lat porusza się na wózku inwalidzkim
W pierwszych dniach listopada cmentarze są oblężone. To czas w którym pamiętamy o tych, którzy odeszli. Pamięć należy się wszystkim.
Święto Wszystkich Świętych –to czas, w którym zwalniamy tempo życia. Zatrzymujemy się na chwilę i zastanawiamy się nad sensem i przemijaniem naszego życia. W tym okresie bardziej pamiętamy o naszych najbliższych, których nie ma wśród nas. Ruch w okolicach cmentarzy jest wzmożony.
W Dęblinie 22 października 2024 r. (wtorek), w 46. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II, odbędą się III obchody Uroczystości Patrona Dęblina Świętego Jana Pawła II (Członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego). Do udziału w tej uroczystości, osobiście lub duchowo – z powodu choroby lub innych ważnych osobistych okoliczności, zaprasza wszystkich mieszkańców Dęblina i innych miast Polski, w szczególności miast bliźniaczych, parafia pw. Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie, Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II, Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, Dęblińskie Koło Ligi Morskiej i Rzecznej, Miejski Dom Kultury w Dęblinie, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” oraz Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Ziemi Lubelskiej.
W dniach 5, 6, 16, 19, 22, 26 października br. została podjęta dalsza realizacja obchodów 170-lecia osady Irena – obecne centrum Dęblina, 150-lecia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, 70-lecia Dęblina.
Organizatorem październikowych wydarzeń to Dęblińskie Koło Ligi Morskiej i Rzecznej, Miejski Dom Kultury w Dęblinie, Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, Rzymskokatolicka Parafia pw. Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Puławach, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika”, Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II, Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Ziemi Lubelskiej.