Dzisiaj jest poniedziałek, 11 grudnia 2023 r., 345 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | FORUM | WIDEO | GALERIA | Z SIECI | KUCHNIA D24
Zostań jednym z nas! Lubelscy terytorialsi zapraszają na ostatnie w tym roku szkolenie podstawowe
Dodał: admin, 08-11-2023 18:18, odsłon: 261

Trwa rekrutacja w szeregi 2 Lubelskiej Brygady OT. Swoje miejsce wśród terytorialsów znajdą zarówno uczniowie, studenci, osoby pracujące a także byli mundurowi. Zainteresowani powinni się pospieszyć, ostatnie w tym roku szkolenie podstawowe rozpocznie się już 17 listopada.

 

Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodszy, piąty rodzaj sił zbrojnych RP, których misją jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Wpisana w nazwę formacji terytorialność oznacza dla żołnierzy – ochotników gotowość do obrony oraz wspierania swojej lokalnej społeczności, rodzin oraz bliskich.

 

WOT jako jedyny rodzaj sił zbrojnych oferuje możliwość pogodzenia pracy zawodowej, nauki, obowiązków rodzinnych oraz innych aktywności ze służbą na rzecz małych Ojczyzn i bezpieczeństwa narodowego. Żołnierze OT pracują, studiują, uczą się i jednocześnie pełnią służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia i umiejętności.

 

Kto może zostać żołnierzem WOT?

Wojska Obrony Terytorialnej to powszechna i ochotnicza służba wojskowa. Każdy w wieku 18-55 lat (w przypadku szeregowych) oraz 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. Podstawowe wymagania to, m.in.: posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletniość i niekaralność. Ponadto kandydat nie może pełnić innego rodzaju służby wojskowej i nie może posiadać przydziału kryzysowego.

 

Korzyści ze służby w WOT

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej daje ochotnikom przede wszystkich okazję nabycia cennych umiejętności wojskowych poprzez szkolenia programowe oraz bezpłatne kursy, jak np.: kwalifikowana pierwsza pomoc, obsługa maszyn inżynieryjnych, kursy prawa jazdy na uprawnienia dla kierowców pojazdów wszystkich kategorii, kursy doskonalące technikę jazdy, kursy kierowników strzelań, technik wspinaczkowych, sterników motoro-wodnych, kursów językowych oraz wiele innych.

 

Poza korzyściami w wymiarze praktycznym równie ważny jest aspekt finansowy. Za gotowość i jedno w miesiącu, dwudniowe, weekendowe szkolenie żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej otrzymuje nieopodatkowane wynagrodzenie w wysokości 756 zł miesięcznie (uposażenie zależne jest od stopnia wojskowego). Za każdy dzień dodatkowego, dobrowolnego powołania wypłacane jest uposażenie w kwocie 130 zł.

 

Jak szkolą się terytorialsi?

Żołnierze-ochotnicy, którzy wstępują w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy nie mają doświadczenia wojskowego muszą przejść 16-dniowe szkolenie podstawowe, zakończone przysięgą wojskową. Rezerwistów obowiązuje 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Proces szkolenia Terytorialsów trwa w sumie 3 lata i odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym. Pierwszy rok, to szkolenia indywidualne, których celem jest opanowanie przez żołnierza prawidłowych nawyków i zachowań na polu walki. W drugim roku odbywają się szkolenia specjalistyczne na przydzielonym stanowisku np.: medyk, radiotelefonista, strzelec wyborowy, saper. Trzeci rok szkoleń to czas zgrywania pododdziałów.

 

Szkolenia terytorialsów odbywają się w formie rotacyjnej, w wymiarze dwóch dni w miesiącu w weekendy. Obligatoryjnie, raz w roku każdy żołnierz OT musi odbyć 2-tygodniowe zgrupowanie poligonowe.

 

Nie czekaj, złóż wniosek już dziś!

Mieszkańcy Lubelszczyzny, którzy są zainteresowani służbą w 2 LBOT, mogą skorzystać z ostatniego w tym roku szkolenia podstawowego tzw. „szesnastki”, która rozpocznie się 17 listopada br., a zakończy uroczystą przysięgą 2 grudnia br. w Zamościu. Ponadto przyjęcie kandydatów do terytorialnej służby wojskowej odbędzie się 16 grudnia br., a kontynuacja tego szkolenia nastąpi podczas ferii zimowych tj. w terminie 29.01-11.02.2024 r.

 

Wnioski o powołanie do służby należy składać w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Można również skorzystać ze wsparcia rekruterów 2 LBOT - dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Więcej informacji na temat rekrutacji do WOT można uzyskać na stronie https://terytorialsi.wp.mil.pl/oraz na bezpłatnej infolinii pod numerem 800-696-077.

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Zapraszamy na Jarmark Bożonarodzeniowy. Swoje uczestnictwo zgłosiło wielu wystawców. Zapraszamy na...
6 grudnia, na Osiedlu Wiślana - Żwica był wyjątkowo magiczny, pełen uśmiechów i radości. Dzie...
To fenomenalne zakończenie 2023 roku, a każdy konkurs to wiele wzruszeń, emocji i niegasnącej radości jak...
Burmistrz Miasta Dęblin przeprowadził konsultacje w zakresie wyboru nazwy dla nowopowstałego ronda zlokal...

KRONIKA
WSZYSTKIE +
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:OSTATNIE KOMENTARZE
WSZYSTKIE +
Fit&Fun
WSZYSTKIE
MIASTO DĘBLIN
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY
OGŁOSZENIA DROBNE
WSZYSTKIE +
Sklep Włoska Oliwa z Oliwek Extra Virgin tel. 509 130 018
Włoski Sklep Oliwa z Oliwek Extra Virgin tel. 509 130 018 Oczywiście! Oliwa z oliwek Frantoi Cutrera to prawdziwy klejnot ś...
Szczegóły ogłoszenia

LUNA HAUS - Całoroczne Domy Rekreacyjne na Mazurach
Całoroczne domy letniskowe do wynajęcia na Mazurach, najpiękniejszym zakątku Polski.Mówią, że jak sobie pościelisz, tak się wyśp...
Szczegóły ogłoszenia

Sklep Oliwa z Oliwek Extra Virgin Frantoi Cutrera Warszawa Pieskowa Skała 3
Sklep Oliwa z Oliwek Extra Virgin Frantoi Cutrera Warszawa Pieskowa Skała 3 tel. 509 130 018 Zapraszamy do naszego sklepu, gdzi...
Szczegóły ogłoszenia

EKO GRA XXL EKOMANIA dla DZIECI do skakania, nauki i zabawy od KangurGra.pl
Ekologiczne, gry wielkoformatowe XXL dla dzieci do nauki, zabawy i skakania od KangurGra.pl to eko edukacja i pomoc dydaktyczna ...
Szczegóły ogłoszenia

Adwokat kościelny, unieważnienie małżeństw, rozwód kościelny
Kancelaria Porad Kościelno-Prawnych - asystencja na każdym etapie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa dla Osób w kraju...
Szczegóły ogłoszenia
NA GÓRĘ STRONY +
Podobne serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Dęblin24.eu to niezależne medium elektroniczne w Dęblinie - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@deblin24.eu lub 795-495-037
facebook